Rodzinne Ogrody Działkowe

Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD) to wydzielony obszar użyteczności publicznej, służący zaspokajaniu wypoczynkowych, rekreacyjnych i innych potrzeb socjalnych członków społeczności lokalnych, składający się z działek i terenu ogólnego, służący do wspólnego korzystania przez działkowców, wyposażony w infrastrukturę ogrodową. Mieszkańcy miast, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, z dala od miejskiego zgiełku, chcą mieć możliwość prowadzenia upraw świeżych warzyw albo ziół, miejsce do uprawiania sportu albo miejsce do grillowania – to ROD może być idealnym rozwiązaniem. Działkowcy muszą pamiętać o przepisach ustawy dot. ROD oraz respektować regulamin, który obowiązuje wszystkich przebywających na obszarze ROD.

Zakładanie i funkcjonowanie ROD

ROD zakładane są na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz stowarzyszeń ogrodowych w oparciu o przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych (dalej jako: UROD). Na wniosek stowarzyszenia ogrodowego rada gminy może, w drodze uchwały, utworzyć ROD na gruntach stanowiących własność gminy. Podobnie będzie na gruntach stanowiących własność powiatu lub województwa.Grunty stanowiące własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego mogą być w drodze umowy sprzedawane, oddawane w nieodpłatne lub odpłatne użytkowanie na czas nieoznaczony lub użytkowanie wieczyste stowarzyszeniom ogrodowym z przeznaczeniem na zakładanie i prowadzenie ROD.

Na terenie ROD obowiązują przepisy określające szczegółowe zasady zagospodarowania i korzystania z działki oraz funkcjonowania i zagospodarowania ROD, a także zasady korzystania z terenu ogólnego i infrastruktury ogrodowej

Nabycie działki na terenie ROD

Zgodnie z UROD przez prawo do działki należy rozumieć ustanowiony tytuł prawny uprawniający do korzystania z działki (art. 2 pkt 4 UROD). Działki na terenie ROD nie można kupić, a jedynie nabyć prawo do jej użytkowania lub dzierżawienia. Dzierżawcą pojedynczej działki może być tylko jedna osoba, ewentualnie małżeństwo. Żeby uzyskać taki status, trzeba mieć ukończone 18 lat oraz posiadać adres zamieszkania na terenie Polski.

Działka na terenie ROD jest podstawową jednostkę przestrzenną ROD, której powierzchnia nie może przekraczać 500 m2 i ma służyć zaspokajaniu potrzeb działkowca i jego rodziny w zakresie prowadzenia upraw ogrodniczych, wypoczynku i rekreacji.

Zabudowa na działce

Zgodnie z art. 13 UROD na terenie działki w ROD może znajdować się:

  • altana działkowa
  • obiekt gospodarczy

Poprzez altanę działkową należy rozumieć wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany spełniający taką funkcję, położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym, o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz o wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich, przy czym do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, o ile ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m2.

Jeśli chodzi o stawianie obiektów gospodarczych nie mogą one przekraczać powierzchni zabudowy 35 m2 oraz wysokości 5 m przy dachach stromych i 4 m przy dachach płaskich.

Na Zarządzie ROD spoczywa obowiązek zgłoszenia altan ponadnormatywnych do nadzoru budowlanego. Obowiązek ten wynika z art. 13 UROD.

Ustawa nie stanowi, aby na terenie działki miała znajdować się tylko jedna altana.

Założeniem jest, że liczba budynków na działce nie może przekroczyć jednego na każde 500 m2 powierzchni działki. Natomiast nie wymaga dopełnienia żadnych formalności budowa wolno stojących altan, o powierzchni zabudowy do 35 m2, dwóch na każde 500 m2 działki.

Regulaminy poszczególnych ROD mogą doprecyzować warunki zagospodarowania przestrzeni działki. Przykładowy Regulamin ROD, zgodnie z którym działka może być wyposażona w:

  • altanę działkową – o powierzchni maksymalnie 35 m² i wysokości 4 m (przy dachu płaskim) lub 5 m (przy dachu dwuspadowym)
  • szklarnię – o powierzchni do 25 m² i wysokości do 3 m
  • tunel foliowy – o powierzchni do 20% całkowitej powierzchni działki i wysokości do 3 m (jeśli planujemy szklarnie i tunel, ich łączna powierzchnia nie może przekraczać 20% całkowitej powierzchni działki)

Inne urządzenia dopuszczone na działce ROD:

  • okna inspektowe
  • studnię, sieć wodociągową, kanalizacyjną i sieć elektryczną
  • zbiorniki wodne (basen, brodzik, oczko wodne)
  • bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe
  • pergole, trejaże, murki kwiatowe, ogródki skalne, kąciki wypoczynkowe
  • piaskownice, huśtawki, inne urządzenia rekreacyjne

Tereny wspólne na ROD

Ustawa ROD definiuje również infrastrukturę ogrodową całego ROD – należy przez to rozumieć budynki i budowle, ogrodzenia, aleje i drogi ogrodowe, place zabaw, świetlice, hydrofornie, sieci wodociągowe i energetyczne oraz inne urządzenia znajdujące się na terenie rodzinnego ogrodu działkowego przeznaczone do wspólnego używania przez osoby korzystające z działek oraz służące do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rodzinnego ogrodu działkowego, o ile nie wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Grillowanie na działce

Jeżeli ogródek działkowy należy do ROD zarządzanych przez Polski Związek Działkowców (PZD), to regulamin jest jasny – grillowanie w ROD nie jest zabronione. Z tym, że regulamin nie zabrania grillowania na dzierżawionej działce ale pod warunkiem, że grill nie jest na stałe związany z gruntem. Oznacza to zakaz korzystania na ROD z grilli murowanych. W takim wypadku spalanie czegokolwiek będzie niedopuszczalne. Naruszenie takiego zakazu podlega karze grzywny.

Rozpalanie grilla lub ogniska w ogrodach działkowych musi odbywać się zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi.

Mieszkanie na działce ROD

Ogrody działkowe nigdy nie spełniały funkcji mieszkalnej. Wiele ogrodów w ramach oszczędności podejmuje decyzję o wyłączeniu prądu na zimę. Działka ma bowiem służyć jako odpoczynek i rekreacja, co staje się praktycznie niemożliwe, gdyby stali mieszkańcy zakłócali ciszę przez ciągłe jazdy po alejkach samochodów i motocykli.

Zamieszkiwania w ROD zabrania przede wszystkim art. 12 ROD, stanowiąc, że na terenie działki obowiązuje zakaz zamieszkiwania oraz prowadzenia działalności gospodarczej lub innej działalności zarobkowej.

Jednakże problem całorocznego mieszkania na działce w ROD nadal istnieje, a jego konsekwencją są próby zameldowania tam na stale. W świetle obowiązujących przepisów zameldowanie jest potwierdzeniem miejsca stałego pobytu. Aby dokonać zameldowania niezbędne jest posiadanie adresu, numeru domu oraz lokalu. Altana na terenie ROD, co należy podkreślić, nie spełnia tych wymogów bowiem nie jest wyodrębniona, ani na planie geodezyjnym, ani architektonicznym z ROD, a adres posiada tylko ROD jako całość, także numer działki jest numerem porządkowym, natomiast nie jest on wyodrębniony w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności.

Rozpoczęcie procedury zameldowania na terenie działki jest rażącym naruszeniem prawa – obowiązującej ustawy o ROD i statutu PZD.

Skip to content