Ogólnopolska Karta Seniora upoważnia do ulg w wielu punktach na terenie Polski

Każdy senior, który ukończył 60 lat może zostać członkiem wspierającym Stowarzyszenie MANKO i otrzymać własną Ogólnopolską Kartę Seniora. Karta ta upoważnia do zniżek w wielu punktach w całej Polsce, w tym m in. sanatoriach, uzdrowiskach, przychodniach, gabinetach rehabilitacji, instytucjach zdrowia i kultury.

Program „Ogólnopolska Karta Seniora”

Program „Ogólnopolska Karta Seniora” jest programem autorskim Stowarzyszenia MANKO, które od 25 lat podejmuje wiele inicjatyw, mających na celu poprawę jakości życia, zdrowia oraz bezpieczeństwa seniorów. Środki na jego prowadzenie stowarzyszenie pozyskuje od gmin partnerskich, sponsorów, składek członkowskich i darowizn.

Ogólnopolska Karta Seniora to rodzaj karty zniżkowej, której głównym celem jest aktywizowanie seniorów w życiu społecznym, a także dotarcie do grupy docelowej, którą tworzą osoby po 60. roku życia wraz z przedstawieniem tej grupie różnych możliwości rozwoju.

Karta jest wydawana bezpłatnie już w 210 gminach/miastach, które przystąpiły do tego Programu, współfinansując wydanie lokalnej edycji Ogólnopolskiej Karty Seniora swoim mieszkańcom. Jeżeli mieszkaniec miasta lub gminy, która nie przystąpiła do Programu, a chciałby stać się posiadaczem Ogólnopolskiej Karty Seniora i z niej korzystać, może zachęcić władze swojej gminy do przystąpienia do programu Gmina Przyjazna Seniorom lub wysłać na adres redakcji Głosu Seniora (zob. na końcu) wypełniony formularz z potwierdzeniem uregulowania składki członkowskiej.

Ogólnopolska Karta Seniora (OKS)

Karta jest przypisana i wydana na konkretne imię i nazwisko. Z tego względu nie może być przekazywana innym osobom, poza jej właścicielem.

Dokument ten posiada określony termin ważności, który wynosi od 1 do 2 lat.

Ulgi dla posiadaczy OKS

Ogólnopolska Karta Seniora pozwala na skorzystanie z różnych rabatów w wielu placówkach handlowych, medycznych, usługowych, obiektach sportowych i kulturalnych na terenie całego kraju. Rabaty wynoszą od 3% do nawet ponad 20%.

Posiadaczom karty OKS przysługują więc wszelakie korzyści i różnego rodzaju zniżki za usługi. Dysponenci Ogólnopolskiej Karty Seniora mogą korzystać z następujących zniżek:

kultura i sztuka – bilety wstępu do muzeum, teatru | sport i rekreacja – aerobik, zajęcia taneczne | usługi remontowo-budowlane |

usługi wulkanizacyjne | usługi weterynaryjne | restauracje i kawiarnie | turystyka i noclegi | zabiegi lecznicze; | porady lekarskie |

turnusy w ośrodkach rehabilitacyjno-wypoczynkowych | usługi fryzjerskie | usługi kosmetyczne;| szkoły językowe | baseny itd.

Wszystko zależy od tego, czy dana placówka przystąpiła do programu i honoruje kartę. Na mapie Polski znajduje się ponad 3000 punktów, gdzie seniorzy mogą skorzystać z ulg. Rabaty, jakie mogą uzyskać seniorzy, wynoszą do nawet ponad 20%. Dokładną listę tych miejsc można znaleźć na stronach internetowych.

OKS a ulgi w sklepach

Duże dyskonty spożywcze nie uznają Ogólnopolskiej Karty Seniora, gdyż posiadają swoje własne programy zniżkowe o zbliżonej nazwie „Karta Seniora”. Takie karty są wydawane przez każdą sieć indywidualnie. Wobec tego zniżki i rabaty, które można uzyskać z taką kartą, będą honorowane tylko w sklepie, który ją wydał. Jeśli senior chciałby korzystać ze zniżek w różnych sieciach, musi posiadać wiele różnych kart Seniora.

Wyrobienie Karty

Wniosek o wydanie Ogólnopolskiej Karty Seniora można złożyć w swoim urzędzie miasta lub gminy, o ile przystąpiła ona do programu „Gmina Przyjazna Seniorom” lub wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie internetowej www.glosseniora.pl w zakładce Ogólnopolska Karta Seniora. Następnie osoba ubiegająca się o kartę powinna opłacić należności za Kartę, a wniosek wraz z potwierdzeniem wpłaty wysłać na adres:

Stowarzyszenia MANKO: Redakcja „Głos Seniora”, os. Urocze 12, 31-953 Kraków

Karta OKS zostanie odesłana na adres zamieszkania wnioskującego. Nie określono czasu na wydanie takiego dokumentu.

Podstawowe informacje i dane kontaktowe

Kontakt w sprawie wyrobienia Ogólnopolskiej Karty Seniora:

tel. 12 429 37 28

e-mail: poczta@manko.pl

Kontakt w sprawie przystąpienia do Programu Gmina Przyjazna Seniorom:

tel.: 12 644 59 22

e-mail: gps@manko.pl

Ogólnopolska Karta Seniora w Lublinie

Ogólnopolską Kartę Seniora można założyć w:

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie

ul. Diamentowa 2

20-447 Lublin

pokój 132 piętro pierwsze

Godziny przyjmowania 7.30 – 15.30 od poniedziałku do piątku

Kontakt: Anna Dula, tel. 81 528 76 32, e-mail: anna.dula@rops.lubelskie.pl

Osoba do kontaktu:

Katarzyna Krakowska, tel. 81 528 76 37,

e-mail katarzyna.krakowska.rops@gmail.com

Skip to content