Infolinia dla osób starszych, które są ofiarami przemocy

Seniorzy są w grupie zwiększonego ryzyka złego traktowania. Do najczęściej występujących form przemocy wobec osób starszych należą: psychiczna, ekonomiczna, fizyczna, zaniedbanie, instytucjonalna, seksualna. Najczęściej przemoc występuje w domu, a sprawcą przemocy jest członek rodziny. Osoby starsze rzadko szukają wsparcia. Zaprzeczają, że dzieje im się krzywda bądź też zwyczajnie usprawiedliwiają sprawcę i obwiniają za wszystko siebie. Najczęściej jest to spowodowane wstydem, zależnością od osoby, która wyrządza krzywdę, emocjonalnym związaniem ze sprawcą, poczuciem winy (rodzice czują się odpowiedzialni za zachowanie swoich dorosłych dzieci, gdyż „tak je sobie wychowali”) ufnością, że sprawca się zmieni, lękiem przed odwetem ze strony sprawcy.

Infolinia jest czynna przez 4 godziny w tygodniu w poniedziałki od godziny 13:00 do 17:00

Dyżur na infolinii jest prowadzony przez doradcę obywatelskiego, radcę prawnego lub adwokata. Jest ona bezpłatna dla osób dzwoniących.

Dzięki uruchomieniu infolinii osoba dzwoniąca zachowa całkowitą anonimowość, przez co łatwiej jej poprosić o pomoc. W trakcie rozmowy uzyska przede wszystkim niezobowiązującą poradę gdzie (do jakiej instytucji) może zwrócić się o pomoc, dowie się jakie ma w danej sytuacji prawa, jakie procedury może podjąć, uzyska informacje o możliwości skorzystanie z nieodpłatnej pomocy prawnej w punkcie, poradnictwie obywatelskim oraz mediacjach.

Infolinia ma charakter specjalistyczny – zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Sprawiedliwości i jest naszym pilotażowym działaniem w ramach realizacji zadania zleconego przez Starostwo Powiatowe w Lublinie, Starostwo Powiatowe w Świdniku, Starostwo Powiatowe w Puławach, Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Starostwo Powiatowe w Chełmie, Urząd Miasta Chełm, Urząd Miasta Zamość.

Skip to content